Web Content Display Web Content Display

Announcemens

Web Content Display Web Content Display

Konferencja naukowa: 50 lat Konwencji wiedeńskiej o stosunkach konsularnych – praktyka i aktualne wyzwania;
Kraków, 13-15 listopada 2013 r.

Instytut Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego

zaprasza na  ogólnopolską konferencję naukową p.t.:

 

50 lat Konwencji wiedeńskiej o stosunkach konsularnych –
praktyka i aktualne wyzwania

 

która odbędzie się w dniach 13-15 listopada 2013 r. w Krakowie,
ul. Jodłowa 13 (Zamek w Przegorzałach)

 

Honorowy patronat:

Minister Spraw Zagranicznych RP – Radosław Sikorski

 

DO POBRANIA: Program konferencji (wersja z 11 listopada)

 

W roku 1963 w efekcie prac Komisji Prawa Międzynarodowego i zwołanej przez Zgromadzenie Ogólne ONZ konferencji kodyfikacyjnej w Wiedniu udało się przyjąć wielostronną umowę międzynarodową odnoszącą się do stosunków konsularnych. W świetle pierwotnych założeń naukowców inicjujących kodyfikację miała stanowić ona traktat kompleksowo rozwiązujący wszelkie problemy związane z międzynarodowym obrotem konsularnym, od powoływania konsulów poprzez immunitety urzędów po funkcje konsulów. Niestety okazało się, że skomplikowanie materii, konflikt jurysdykcji i właściwości prawa państwa przyjmującego oraz prawa państwa wysyłającego, przy jednoczesnym obowiązywaniu standardów prawnomiędzynarodowych, nie pozwalają na wielostronne uregulowanie całości materii w jedynym traktacie. Istotne pozostały więc dwustronne konwencje konsularne. Szereg kwestii związanych z obrotem konsularnym regulowanych jest również na poziomie dwustronnych umów o pomocy prawnej, duże znaczenie odgrywa także prawo krajowe. Wszystko to sprawia, że dziedzina prawa konsularnego jest wyjątkowo bogata w źródła i „barwna" jako przedmiot badań naukowych.  
 

Konferencja będzie okazją do zaprezentowania najistotniejszych problemów prawnych z zakresu obrotu konsularnego. W ostatnich latach w przestrzeni zarówno prawa krajowego jak też europejskiego i międzynarodowego doszło do istotnych zmian w tej dziedzinie. Ograniczono istotnie zakres i interpretację immunitetów konsularnych w zakresie procedury karnej. Tzw. europejska opieka konsularna, choć w praktyce bardzo rzadko wykorzystywana, przysługuje jako prawo podmiotowe obywatelom Unii Europejskiej. W prawie międzynarodowym widoczna jest wzrastająca liberalizacja obrotu konsularnego, która przestawia aktywność konsulatów na zupełnie inne tory. Niespodziewanie odżywają również nieco bardziej konserwatywne rozwiązania – w 2011 r. weszła nieoczekiwanie w życie Europejska konwencja o funkcjach konsulów z 1967 r.
 

Prawo konsularne, wskutek aktywności konsularnej przenikającej różne aspekty życia, jest dziedziną, która pozostaje w zakresie zainteresowania specjalistów z różnych dziedzin prawa –  nie tylko prawa międzynarodowego publicznego lecz również prawa kolizyjnego, prawa administracyjnego, procedury karnej czy cywilnej. Do nich wszystkich, a także do historyków zajmujących się historią dyplomacji i obrotu konsularnego (tworzących również niemały w Polsce krąg specjalistów) adresowana jest niniejsza konferencja. Będzie ona także okazją do skonfrontowania poglądów doktryny z praktyką zarówno polskiego MSZ jak też konsulatów państw obcych akredytowanych na terytorium RP.


 

Informacje organizacyjne:
 

Zgłoszenia referatów (wraz z krótkim streszczeniem) prosimy przesyłać do dnia 15 października 2013 r.
 

Zgłoszenia uczestnictwa bez referatu będą przyjmowane do 5 listopada 2013 r.
 

Formularz zgłoszeniowy można przesłać:

na adres e-mail: pwpm@uj.edu.pl     


lub pocztą na adres:

Instytut Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego

ul. Jodłowa 13

30-252 Kraków

[z dopiskiem: Konferencja „Konwencja konsularna"]

 

Do pobrania: 

Formularz zgłoszeniowy

 

Wystąpienia zakwalifikowane do wygłoszenia zostaną opublikowane w monografii. Prosimy o przygotowanie tekstów w oparciu o kryteria stylowe Rocznika wydawanego przez Instytut Europeistyki UJ – Problemy Współczesnego Prawa Międzynarodowego, Europejskiego i Porównawczego (dostępne na stronie: http://www.europeistyka.uj.edu.pl/pwpm/dla-autorow). W celu prawidłowego przebiegu procesu wydawniczego prosimy o nadesłanie tekstów najpóźniej do dnia 10 grudnia 2013 r.

 

Opłata konferencyjna wynosi 250 zł. Obejmuje koszty wyżywienia w czasie trwania konferencji (w tym dwóch kolacji w centrum Krakowa) oraz materiały konferencyjne.

Opłatę należy wnieść na konto:
Uniwersytet Jagielloński, Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych
Bank Pekao SA O/Kraków, 
numer rachunku: 98 1240 4722 1111 0000 4858 6669
W tytule prosimy wpisać:
imię i nazwisko uczestnika     oraz   nr 2000714 (BARDZO WAŻNE!)
Instytut Europeistyki - "50 lat Konwencji wiedeńskiej o stosunkach konsularnych - praktyka i aktualne wyzwania"

 

Organizatorzy wstępnie zarezerwowali miejsca noclegowe w Domu Gościnnym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Przegorzałach (w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca konferencji – Instytutu Europeistyki UJ).

Specjalne ceny jednego noclegu (ze śniadaniem) dla uczestników konferencji wynoszą:

- w pokoju dwuosobowym – 100 zł

- w pokoju jednoosobowym – 150 zł

 

Rezerwacje noclegu prosimy dokonywać bezpośrednio w hotelu, informując o uczestnictwie w Konferencji

http://www.dg.uj.edu.pl/przegorzaly/kontakt

 

Istnieje również możliwość samodzielnego rezerwowania hotelu, korzystając z bardzo bogatej bazy noclegowej Krakowa. Prosimy jednak mieć na uwadze, że miejsce konferencji – Zamek w Przegorzałach jest oddalony od centrum Krakowa (Rynku Głównego) o ok. 6 km.

 

Na terenie Instytutu Europeistyki oraz Domu Gościnnego w Przegorzałach istnieje możliwość bezpłatnego parkowania samochodu i nie ma kłopotu z miejscami parkingowymi.

 

Komitet organizacyjny:

dr hab. Paweł Czubik – Przewodniczący (pczubik@wp.pl)

dr Wojciech Burek (w.burek@uj.edu.pl)

dr Paweł Filipek (pawel.filipek@uj.edu.pl)

Published Date: 21.06.2013
Published by: Katarzyna Damek