konferencje

Zbudować wspólną przeszłość: Włochy i Polska wobec polityki pamięci Unii Europejskiej

Instytut Europeistyki

Uniwersytetu Jagiellońskiego

ma zaszczyt zaprosić na

Międzynarodowe seminarium naukowe

Zbudować wspólną przeszłość:

Włochy i Polska wobec polityki pamięci Unii Europejskiej.

Pamięć totalitaryzmów

Building a common past: Italy and Poland in front of the UE Remembrance Policies.

The memory of totalitarianism

W dniach 26-27 października 2016 r.

Instytut Europeistyki

Uniwersytetu Jagiellońskiego

Ul. Jodłowa 13, Kraków- Przegorzały

Sala nr 1.12

Partnerzy:

Dipartimento di Scienze Politiche, Giuridiche e Studi Internazionali Università degli Studi di Padova

Urząd Miasta Krakowa

Fundacja Studentów i Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego BRATNIAK

PROGRAM KONFERENCJI DO POBRANIA

Seminarium jest częścią szerszego projektu, realizowanego przez Instytut Europeistyki UJ, przy współpracy z  Dipartimento di Scienze Politiche, Giuridiche e Studi Internazionali Uniwersytetu w Padwie pt. Zbudować wspólną przeszłość. Włochy i Polska wobec polityki pamięci UE. Spotkanie krakowskie będzie poświęcone wyjaśnieniu wpływu dokonanej w 1989 r. transformacji politycznej na kształtowanie pamięci zbiorowej w Polsce i we Włoszech, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii pamięci totalitaryzmów.

Oprócz przewodniej myśli spotkania jaką jest Pamięć totalitaryzmów, tematyka obrad będzie dotyczyć również następujących problemów:

• jakim stopniu zmiany, które zaszły w Europie w następstwie Jesieni Narodów w 1989 r. wpłynęły na kształtowanie pamięci zbiorowej w Polsce i we Włoszech?
  • jakie skutki miała polityka pamięci  popierana przez UE w Polsce i we Włoszech?
  • jaki jest udział Włoch i Polski w określeniu tej polityki?

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:

Seminarium odbędzie się na Zamku w krakowskich Przegorzałach (Kraków, ul. Jodłowa 13) w siedzibie Instytutu Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego  (s.112) i będzie prowadzone w językach polskim i angielskim.

Komitet organizacyjny:

dr hab. Joanna Sondel – Cedarmas (Uniwersytet Jagielloński): tel. 605390148, e-mail: joanna.sondel-cedarmas@uj.edu.pl

Prof. Francesco Berti (Universytet w Padwie)

Prof. Filippo Focardi (Universytet w Padwie)

Kontakt:

mgr Wojciech Łysek (sekretarz konferencji): tel 501170432