Spotkanie studentów kursu "Wizerunki kobiet i mężczyzn w kulturze europejskie" z Małgorzatą Kopką-Piątek i dr Iwoną Reichardt

Dnia 20 grudnia br. nasi studenci w ramach zajęć prowadzonych przez dr. hab. Kingę Annę Gajdę pt. ,,Wizerunki kobiet i mężczyzn w kulturze europejskiej" wzięli udział w spotkaniu online z  Małgorzatą Kopką-Piątek i dr Iwoną Reichardt. Obie gościnie są współautorkami książki, pt. ,,Czy kobiety uratują świat? Feministyczna polityka zagraniczna”, która była głównym temat spotkania.

Na początku autorki rozwinęły pojęcia zawarte w książce oraz przedstawiły przykłady braku lub tylko umownej reprezentacji kobiet w polityce międzynarodowej czy państwowej. Poszerzyły spojrzenie studentów na daną problematykę, ukazując działania państw, takich jak np: Szwecja czy Kanada. To właśnie Szwecja za sprawą ówczesnej minister spraw zagranicznych, Margot Wallström, ogłosiła, że jako pierwsze państwo świata będzie realizować feministyczną politykę zagraniczną.

Po przedstawieniu wszystkich faktów i statystyk,  studenci mieli szansę wymienić się spostrzeżeniami oraz zadać nurtujące ich pytania. Najważniejsza myśl, która pozostała po spotkaniu to: ,,by zrozumieć czyjś problem trzeba wejść w jego skórę”.

tekst: Filip Prusak