Samorządy miejskie wobec sektora kultury w czasie pandemii - nowa publikacja prof. Kingi Anny Gajdy, prof. Bożeny Gierat-Bieroń oraz dr Joanny Szulborskiej-Łukaszewicz

Miło nam poinformować, że nakładem Wydawnictwa Attyka ukazała się publikacja prof. Kingi Anny Gajdy, prof. Bożeny Gierat-Bieroń oraz dr Joanny Szulborskiej-Łukaszewicz pt. „Samorządy miejskie wobec sektora kultury w czasie pandemii”

Autorki przeanalizowały w pracy odpowiedzi władz samorządowych za zapotrzebowanie sektora kultury odtkniętego pandemią COVID-19. Biorąc pod uwagę model reakcji na kryzys zaproponowany przez autorów publikacji Crisis & Emergency Risk Communication - tj. bądź pierwszym, bądź na czas, wykaż empatię, działaj, okaż szacunek oraz wykaż przejrzystość - przedstawiane badania zawierają weryfikację instrumentów badawczych autorów amerykańskich i analizują jakość pomocy samorządowej pod kątem tempa reakcji władzy, adekwatności pomocy, szacunku i empatii dla poszkodowanych praz przejrzystości form pomocowej. autorka stawiają zasadniczo trzy pytania badawcze:

1. Na ile samorząd miejski, dysponując środkami finansowymi i opierając się na strukturach zarządzania sytuacjami kryzysowymi, w sposób właściwy odpowiedział na potrzeby sektora kultury w czasie pandemii, monitorował kłopoty sektora i był blisko ludzi?
  2. Czy środowiska kulturalno-artystyczne czuły się wspomagane przez władze samorządową w sytuacji całkowitego paraliżu działalności twórczej?
  3. W jaki sposób obie strony: władza samorządowa i artyści "przeżyły" sytuację graniczną?

okładka ksiazki samorzady miejskie wobec sektora kultury w czasach kryzysu panemicznego. Na okładce odlew z brązu mężczyzny siedzącego na ławce. Na posąg nałożona maseczka