Spotkanie ze studentami Viadriny (13 listopada 2013 r.)

W dniu 13 listopada 2013 r. w naszym Instytucie gościła prawie 20-osobowa grupa studentów z Uniwersytetu Viadrina z Frankfurtu nad Odrą. Podczas kilkugodzinnego spotkania wzięli oni udział, wraz z kilkuosobową grupą studentów z naszego Instytutu, w dwóch wykładach oraz wspólnych warsztatach. Wykłady przygotowali pracownicy IE: dr Krzysztof Koźbiał (Stosunki polsko-niemieckie po 1945 roku, wykład w języku niemieckim) oraz dr Joanna Orzechowska-Wacławska (Stosunki gospodarcze Polski i Niemiec, wykład w języku angielskim).

Następnie odbyła się dyskusja w grupach mieszanych, próba zastanowienia się nad 3 problemami, dotyczącymi: przyszłości integracji i Unii Europejskiej, kontaktów polsko-niemieckich, oraz sytuacji na rynku pracy (w obu państwach oraz w UE). Na zakończenie miało miejsce podsumowanie dyskusji.

Koordynatorami projektu kilkudniowego pobytu w Krakowie i Oświęcimiu ze strony niemieckiej był MES-Beirat Viadriny, w szczególności Paul Nierste i Elise Geyer. Udział naszych studentów koordynowała pani Joanna Malinowska wraz z Kołem Naukowym Niemcoznawstwa. Nawiązane kontakty przyczynią się zapewne do kolejnych spotkań w następnych latach.

Autorzy zdjęć: Joanna Malinowska i Paul Nierste.

Data opublikowania: 20.11.2013
Osoba publikująca: Katarzyna Damek