Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Ogłoszenia

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nagroda dla prof. Stankowskiego za najlepszą książkę popularnonaukową poświęconą historii Polski w XX wieku

     Książka prof. dr. hab. Witolda Stankowskiego, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, długoletniego członka Włocławskiego Towarzystwa Naukowego  pt.  Nie umrę śmiercią naturalną… . Janina Lech harcerka, poetka, ofiara hitlerowskiego bezprawia oraz jej rodzina. Zapomniani włocławscy bohaterowiew IV Edycji Najlepsza Książka Historyczna Roku 2011 r. w wyniku plebiscytu Czytelników została najlepszą książką popularnonaukową poświęconą historii Polski w XX wieku.

     Plebiscyt na "Książkę Historyczną Roku" rozstrzygało jury w składzie: prof. dr hab. Piotr Franaszek, prof. dr hab. Tomasz Gąsowski, prof. dr hab. Wojciech Roszkowski, prof. dr hab. Andrzej Chwalba, prof. dr hab. Wiesław Wysocki oraz dr hab. Andrzej Nowak oraz Czytelnicy. Zgodnie z regulaminem konkursu jury przyznało nagrody w dwóch kategoriach (książka naukowa i popularnonaukowa). Otrzymali je autorzy, których książki zostały wydane w języku polskim po raz pierwszy pomiędzy 1 stycznia 2010 roku, a 15 czerwca 2011 roku.  Konkursowi towarzyszyło głosowanie internetowe.

     Największe uznanie Czytelników głosujących za pośrednictwem internetu w plebiscycie na popularnonaukową książkę roku zdobyła praca Witolda Stankowskiego "Nie umrę śmiercią naturalną...: Janina Lech - harcerka, poetka, ofiara hitlerowskiego bezprawia oraz jej rodzina". Tak podczas uroczystej Gali wręczenia nagród w Warszawie w siedzibie Telewizji Polskiej powiedział autor o swoich bohaterach (fragment wystąpienia): ''Kiedy zaczęła się II wojna światowa Janina Lech miała 20 lat. W okresie międzywojennym była utalentowaną osobą, znała języki, pisała wiersze patriotyczne. Gdyby nie ta przeklęta wojna, to Polska byłaby naprawdę z niej dumna. Po wojnie o rodzinie Lechów nie można było mówić. Opisałem w tej książce pewien system bezprawia i system zapomnienia. Pomyślałem, że gdybyśmy o nich zapomnieli, to Bóg powinien zapomnieć o nas''.

     Nagrodę wręczyła Dyrektor Programu II Polskiego Radia Małgorzata Małaszko-Stasiewicz. Książka prof. dr. hab. Witolda Stankowskiego zdobyła 1172 głosy internautów. Organizatorami czwartej edycji konkursu "Książka Historyczna Roku" im. Oskara Haleckiego były: Telewizja Polska, Polskie Radio oraz Instytut Pamięci Narodowej.

     Autor nagrodzonej książki prof. dr hab. Witold Stankowski w swoich wystąpieniach i podziękowaniach wielokrotnie podkreślał swoją wdzięczność pod adresem głosujących, Czytelników. Warto w tym miejscu jeszcze raz przytoczyć słowa autora:''Pragnę podkreślić, że każdy głos oddany na moją książkę był przede wszystkim głosem pamięci dla moich wspaniałych bohaterów, włocławskiej rodziny Lechów Janiny, Marii Magdaleny, Elżbiety, Benedykta, Romana, Teodora oraz ich Rodziców Marii i Jana. Stąd pragnę z całego serca podziękować wszystkim osobom Czytelnikom, Internautom za głos oddany na bohaterów mojej książki. Głosy popłynęły m.in. z Włocławka, Kujaw, Krakowa, Oświęcimia, Chełmna nad Wisłą a także Stanów Zjednoczonych. Wszystkim bardzo dziękuję.

     Cieszy mnie szczególnie, że wspaniali mieszkańcy miasta Włocławka  nie zapomnieli o swoich bohaterach. Poprzez swój głos podkreślają swoją pamięć i dumę o bohaterach. Dzięki Państwu Włocławek ma swoją tożsamość, głos, miejsce na mapie Polski.

     Już od dłuższego czasu zabiegam o godne upamiętnienie bohaterów mojej książki, nie tylko w Polsce ale i za granicą. Niewątpliwie z racji docenienia mojej książki w IV edycji Konkursu Książka Historyczna Roku w roku 2011 będzie mi łatwiej przywracać pamięć o moich bohaterach, jak także o innych zapomnianych postaciach. Pewnym ukoronowaniem tego co robię, mojej pracy naukowo-badawczej jest nadany mi przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego tytuł profesora nauk humanistycznych. Stało się to także w tym roku 12 maja. To niewątpliwie  dwa ważne momenty w moim życiu, które przypadają na 2011 rok''.

Data opublikowania: 01.03.2012
Osoba publikująca: Katarzyna Damek