VII Międzynarodowa Szkoła Letnia dla Nauczycieli - nauczanie o Holokauście

W dniach 2 – 8 lipca br. na Uniwersytecie Jagiellońskim odbędzie się siódma edycja MiędzynarodowejSzkoły Letniej - Nauczanie o Holokauście.  Program jest wspólnym przedsięwzięciem polskich i zagranicznych instytucji: Centrum Badań Holokaustu Uniwersytetu Jagiellońskiego, Instytutu Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Illinois Holocaust Museum and Education Center, Skokie, USA, Instytutu Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem w Jerozolimie oraz Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie, przy współpracy: Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu i Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu.

Sponsorami VII Szkoły Letniej Nauczanie o Holokauście są: Claims Conference. The Conference on Jewish Material Claims Against Germany, Fundusz Michaela H. Traisona dla Polski, Państwo Shirley i Yossi Sagol oraz Michael Arkes Family.

W gronie zaproszonych ekspertów znajdą się m.in.: prof. Eugenia Prokop-Janiec, prof. Jan Tomasz Gross, prof. Michael Berenbaum, prof. Feliks Tych, prof. Zdzisław Mach, prof. Jonathan Webber, prof. Andrzej Żbikowski, prof. Marek Kucia, dr Jolanta Ambrosewicz-Jacobs, dr Piotr Trojański, dr Dariusz Libionka, p. Michał Sobelman, p. Robert Kuwałek, p. Robert Szuchta.

Nasza oferta edukacyjna skierowana jest do nauczycieli, studentów, trenerów i liderów organizacji pozarządowych z całej Polski, którzy zajmują się tematyką Holokaustu. Zaproszeni wykładowcy, wybitni nauczyciele akademiccy oraz eksperci z Polski, USA oraz Izraela podzielą się z uczestnikami Programu swą wiedzą o tym, jak uczyć o Zagładzie i z jakich materiałów korzystać.

W ramach siódmej edycji Szkoły Letniej - Nauczanie o Holokauście odbędą się wykłady, prezentacje, warsztaty, projekcje filmów, dyskusje panelowe i sesje pytań do ekspertów. W programie uwzględniono także wizyty w Państwowym Muzeum  Auschwitz-Birkenau, Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży, Żydowskim Centrum Edukacyjnym w Oświęcimiu, jak również w Muzeum Galicja na krakowskim Kazimierzu.

Inauguracja: 2 lipca godz. 11.00
Miejsce: Centrum Badań Holokaustu  UJ, Instytut Europeistyki  UJ
Zamek w Przegorzałach  ul. Jodłowa 13, Kraków

Informacje:
tel. (+48) 607 097 604, (+48) 694 796 918
e-mail: suszkiewicz.katarzyna@gmail.com; ewelina11.malik@uj.edu.pl

Zasady rekrutacji

Poniżej zamieszczamy informacje dla kandydatów do VII Szkoły Letniej Nauczanie o Holokauście. W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt.

1. Kryteria kwalifikacji

Pierwszeństwo w uczestnictwie w VII Szkole Letniej Nauczanie o Holokauście mają:

• osoby zgłaszające się po raz kolejny, których aplikacja została odrzucona w latach ubiegłych,
  • osoby uczące przedmiotów humanistycznych (w szczególności: historia, wiedza o społeczeństwie, język polski, wiedza o kulturze, etyka, religia),
  • osoby z mniejszych miast i wsi,
  • aktywiści organizacji pozarządowych, którzy pracują z nauczycielami i młodzieżą szkolną.

Z jednej placówki może zostać przyjęty tylko jeden nauczyciel.

2. Wymagane dokumenty

• formularz zgłoszeniowy (w formie elektronicznej lub papierowej)
  • zaświadczenie ze szkoły lub właściwej instytucji zatrudniającej (osobiście, po zakwalifikowaniu)
    Bezpłatny udział w Szkole Letniej mają zagwarantowany osoby, które uzyskają od swojej placówki lub pracodawcy stosowne zaświadczenie. Zaświadczenie to jest potrzebne do rozliczeń podatkowych i NIE obciąża finansowo placówek (pracodawców) delegujących osoby chętne do wzięcia udziału w Szkole Letniej . Wzór zaświadczenia załączamy w oddzielnym pliku.
  • deklarację udziału we wszystkich zajęciach (w formie elektronicznej lub pisemnej)

Osoby przyjęte do VII Szkoły Letniej w drodze rekrutacji są zobowiązane do przesłania opatrzonej podpisem pisemnej deklaracji uczestnictwa we wszystkich zajęciach uwzględnionych w programie. Nadesłanie deklaracji jest warunkiem uczestnictwa w VII Szkole Letniej. Natomiast warunkiem otrzymania dyplomu potwierdzającego udział w VII Szkole Letniej Nauczanie o Holokauście jest pełna frekwencja podczas zajęć.

Każde zgłoszenie otrzymane od Państwa zostanie potwierdzone przez organizatorów Szkoły Letniej. Jeśli nie otrzymają Państwo takiego potwierdzenia będzie to oznaczało, że Państwa zgłoszenie do nas nie dotarło.

3. Organizatorzy pokrywają koszty zakwaterowania (osoby spoza Krakowa) oraz częściowego wyżywienia. Studenci i doktoranci uczestniczą w Szkole Letniej jako wolni słuchacze, co oznacza, że sami muszą pokryć koszty zakwaterowania i wyżywienia.

4. Uczestnicy sami pokrywają koszty dojazdu do Krakowa i z powrotem.

5. Informacja o wynikach rekrutacji zostanie umieszczona na stronie Centrum Badań Holokaustu UJ (www.holocaust.uj.edu.pl) w dniu 6 czerwca 2012.

Data opublikowania: 05.03.2012
Osoba publikująca: Katarzyna Damek