Dziedzictwo kulturowe Europy i jego ochrona

Nowa specjalizacja w Instytucie Europeistyki UJ już od pierwszego roku studiów licencjackich daje unikalną możliwość ukierunkowania studiów europejskich na kulturę i dziedzictwo kulturowe.

Przedmiotem studiów jest Europa rozumiana jako przestrzeń społeczno-kulturowa. Studenci zdobywają wiedzę z zakresu nauk humanistycznych, nauk społecznych, ekonomii i prawa. Wśród kursów europeistycznych znajdują się historia idei Europy, prawne, filozoficzne i ekonomiczne podstawy nowożytnej cywilizacji europejskiej, kształtowanie się idei demokratycznego społeczeństwa obywatelskiego w Europie oraz prawne, ekonomiczne i społeczne aspekty procesu integracji europejskiej, przy czym w ramach specjalizacji nacisk położony jest na dorobek kultury europejskiej.

• W jaki sposób chroni się zabytki?
  • Jak zmieniają się muzea?
  • Co to jest dziedzictwo kłopotliwe i dziedzictwo nienawiści?
  • Czy dziedzictwo kulturowe wpływa na rozwój społeczno-gospodarczy?
  • Co to jest polityka kulturalna?
  • Jak powstają mity i mitologie polityczne?
  • Jak się tworzy strategię public relations w instytucji kultury?

- to tylko kilka pytań, jakie padną podczas zajęć w ramach specjalizacji Dziedzictwo kulturowe Europy i jego ochrona

W programie specjalizacji znajduje się siedem kursów dotyczących różnych aspektów dziedzictwa kulturowego. Mają one charakter zarówno teoretyczny, jak i praktyczny.

• Dziedzictwo kulturowe i jego ochrona
  • Polityka kulturalna w krajach UE
  • Pamięć, historia, dziedzictwo
  • Symbole i mity instytucji politycznych
  • Muzea w Europie – historia muzeów i współczesne wyzwania
  • Public relations kultury i dziedzictwa
  • Ochrona prawna dziedzictwa kulturowego

W ramach zajęć terenowych studenci poznają miejsca i instytucje zajmujące się dziedzictwem kulturowym oraz zapoznają z charakterem pracy osób zajmujących się opieką nad dziedzictwem, zarządzaniem i upowszechnianiem dziedzictwa. Będą także pracować nad realizacją projektów.

Dlaczego warto wybrać specjalizację?

Absolwent europeistyki o specjalności Dziedzictwo kulturowe Europy i jego ochrona będzie posiadał interdyscyplinarną wiedzę z zakresu nauk humanistycznych, nauk społecznych, ekonomii i prawa, będzie się także dobrze poruszał w zagadnieniach związanych z ochroną, zarządzaniem i upowszechnianiem dziedzictwa kulturowego.

Studia licencjackie na tym kierunku przegotowują do kontynuowania nauki na studiach uzupełniających z zakresu europeistyki, a także szeregu dyscyplin związanych z dziedzictwem kulturowym.

Studia licencjackie przygotowują do podjęcia pracy w administracji publicznej, instytucjach i organizacjach krajowych i międzynarodowych, organach UE, przedsiębiorstwach współpracujących z krajami UE, a zwłaszcza w placówkach kulturalnych, fundacjach, wydawnictwach i środkach masowego przekazu, ze szczególnym uwzględnieniem tych miejsc, których misją jest propagowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego Europy, a także w szkolnictwie - po uzyskaniu odpowiednich kwalifikacji.

Data opublikowania: 13.08.2015
Osoba publikująca: Kinga Gajda