Relacja z zajęć terenowych studentów ISE UJ w Żydowskim Muzeum Galicja

Przeczytajcie relację naszej studentki - Weroniki Domańskiej - i obejrzyjcie zdjęcia z zajęć terenowych studentów Instytutu Studiów Europejskich UJ w Żydowskim Muzeum Galicja na Kazimierzu.

W ramach kolejnych zajęć terenowych prowadzonych przez prof. Kingę Gajdę, studenci Instytutu Studiów Europejskich, 12 marca 2024 r. mieli okazję odwiedzić Żydowskie Muzeum Galicja znajdujące się na krakowskim Kazimierzu.

W muzeum studenci zostali przyjęci przez absolwentkę europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego – dr Katarzynę Suszkiewicz, która pełni rolę kierowniczki Działu Edukacji w Galicji. Dzięki jej doświadczeniu w roli pracownika tej instytucji, studenci zgłębili swoją wiedzę na temat historii Żydów w Polsce, jak również otrzymali wartościowe informacje na temat perspektyw pracy w instytucji, takiej jak Muzeum Żydowskie Galicja.

Podczas wizyty przyjrzeli się wystawie przedstawiającej miejsca związane z ludnością żydowską. Wśród zdjęć znalazły się te ukazujące synagogi, miejsca pochówku Żydów, a także miejsca ich zagłady, takie jak Aushwitz czy KL Plaszów. Istotną część wizyty stanowiła opowieść dr Katarzyny Suszkiewicz o dalszej działalności społeczności żydowskiej w Polsce, która pozwoliła studentom zrozumieć istotę pielęgnowania tradycji i kultury żydowskiej w naszym kraju.

Doświadczenie to stanowiło unikalną wartość dla wszystkich studentów, którzy interesują się dziedzictwem kulturowym czy historią, oraz dla tych, którzy pragną dalej się kształcić i rozwijać w tym kierunku.