Dla studentów

21.11.2015
Date: (14) 15-16 (17) February 2016 Location: Lucerne, Switzerland Join us to discuss the findings and to better understand the challenges and opportunities in teaching and learning about the Holocaust. Let us begin to plan together for the next 25 years: an era when, for the first time, policy decisions, classroom approaches, research agendas, and funding can be grounded in evidence of what is really needed.
więcej o Researchers, educators, policy makers, funders. We would like to invite you to the: International Research Conference on Education about the Holocaust

Instytut Europeistyki dla zwierzaków – początek akcji

12.11.2015
Chciałabym Was bardzo serdecznie zaprosić do przedświąteczno-zimowej zbiórki dla podopiecznych Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Krakowie na ul.Rybnej:http://www.schronisko.krakow.pl/O_schronisku/
więcej o Instytut Europeistyki dla zwierzaków – początek akcji

Uniwersyteckie klasy kompetencji międzykulturowych w MCK

08.11.2015
Uczniowie obejrzeli wystawę M.K.Čiurlionis. Litewska opowieść w Międzynarodowym Centrum Kultury.
więcej o Uniwersyteckie klasy kompetencji międzykulturowych w MCK

Studenci w Międzynarodowym Centrum Kultury

05.11.2015
Studenci uczęszczający na zajęcia opcjonalne wizerunki kobiety i mężczyzny w kulturze europejskiej dr Kingi Anny Gajdy odwiedzili Międzynarodowe Centrum Kultury.
więcej o Studenci w Międzynarodowym Centrum Kultury

Rekrutacja na Visegrad Youth Forum 2015 w Banskiej Bystrzycy