W dniu 4 kwietnia b.r. w Klubie Jagiellońskim obyło się spotkanie KN Europeistyki pod hasłem "Idea Studiów Europeistycznych - narodziny, rozwój, perspektywy". Jan Kłapa - przewodniczący KN Europeistyki - wygłosił odczyt na powyższy temat. Poruszył w nim kwestie historii integacji europejskiej oraz realiów european studies w Columia University w Nowym Jorku, Collège d'Europe w Brugii oraz European University Institute we Florencji. Nie zabrakło wzmiankowania ciekawych faktów, przybliżaniabiografii uczestnków omawianych zdarzeń (m.in. Józefa Hieronima Retingera, Duncana Sandysa, Salvadora de Madariagi czy Jerzego Łukaszewskiego). W szczegółach przybliżona została historia europeistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Członkini zarządu koła - Albina Łogaczowa - omówiła na podstawie doniesień ukraińskich serwisów informacyjnych warianty wpływu na bieżącą sytuację referendum w Holandii, a członkini KN - Helena Petelko poruszyła kwestię relacji UE-Turcja i jej recepcji przez rosyjskojęzyczne media. Do Koła dołączylo kilkoro nowych członków.
Miłym zaskoczeniem była dla nas obecność twórcy Instytutu Europeistyki w Krakowie i długoletniego dyrektora jednostki - prof. Zdzisława Macha. Na zebranie przybyła także opiekun koła - dr. Kinga Gajda.

Data opublikowania: 06.04.2016
Osoba publikująca: Kinga Gajda