Nowa publikacja „Visions and Revisions of Europe”!

Niedawno, nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu w Getyndze, ukazała się książka pod redakcją pracowników Instytutu Europeistyki Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego: Karoliny Czerskiej-Shaw, Marcina Galenta i Bożeny Gierat-Bieroń. Ksiązka ta to pokłosie już dwudziestoletniej współpracy naukowej i dydaktycznej w ramach programu Erasmus Mundus Master’s Programme of Excellence Euroculture: Society, Politics and Culture in a Globar Context w którym zrzeszonych jest 12 europejskich oraz pozaeuropejskich uniwersytetów.

Tom „Visions and Revisions of Europe” jest wielodyscyplinarną refleksją nad różnymi politycznymi, społecznymi i kulturowymi problemami, które leżą w centrum dyskursu dzisiejszej Europy. Podejmowane są takie zagadnienia jak scenariusze dalszej integracji politycznej, rosnącej hegemonii Niemiec w Unii Europejskiej, kwestii pamięci zbiorowej, wzrostu populizmów, nowych form migracji i mobilności w UE, które kreują nowe napięcia, niepokoje i sposoby wykluczenia, a w końcu rolę praw człowieka i odpowiedzialności Europy za ład światowy. To co wyróżnia tę pracę, to nie tylko wielość perspektyw poznawczych i osi problematycznych, ale także zbiór autorów, których zainteresowania i problemy badawcze jakimi się zajmują, wynikają w dużym stopniu ze specyfiku kraju w jakim żyją i pracują.

Praca naszych krakowskich i europejskich kolegów i koleżanek znalazła się w gronie książek reprezentujących Wydawnictwo Uniwersytetu w Getyndze na dorocznych targach książki we Frankfurcie nad Menem w Niemczech.

Do pobrania dostępna jest darmowa elektroniczna wersja:

okładka