Stanowisko Rady Instytutu Europeistyki wobec decyzji o braku powołania prof. dr hab. Zdzisława Macha do pełnienia funkcji Dziekana WSMiP UJ w roku akademickim 2019/2020

Kraków, 26.09.2019

Stanowisko Rady Instytutu Europeistyki wobec decyzji o braku powołania prof. dr hab. Zdzisława Macha do pełnienia funkcji Dziekana Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ w roku akademickim 2019/2020

Prof. dr hab. Zdzisław Mach uzyskał wiosną 2016 roku mandat społeczny do pełnienia funkcji Dziekana WSMiP na okres czterech lat w demokratycznych wyborach. Z racji zmian ustawowych pełnienie tej funkcji w ostatnim roku kadencji, tj. roku akademickim 2019/2020 związane jest z decyzją powołania przez Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej brak wobec prof. Macha Rada IE przyjmuje z niezrozumieniem. Członkowie Rady uważają, że prof. Mach pełnił funkcję Dziekana w sposób rzetelny i sumienny. Nie znajdują powodów merytorycznych, które uzasadniałyby postępowanie Pana Rektora. To postępowanie budzi niepokój członków Rady również z innego powodu. Niewątpliwie nadchodzący rok akademicki, z racji fundamentalnych zmian funkcjonowania naszej Alma Mater, będzie czasem trudnym dla wszystkich jej pracowników. Rada IE nie ma wątpliwości, że doświadczenie i zdolności organizacyjne prof. Macha pozwoliłyby łatwiej przejść pracownikom WSMiP przez ten niełatwy okres.

Z wyżej wymienionych powodów Rada IE zwraca się do Pana Rektora z prośbą o zmianę decyzji i powołanie prof. dr hab. Zdzisława Macha na funkcję Dziekana WSMiP w roku akademickim 2019/2020, a tym samym umożliwienie dokończenia kadencji, analogicznie jak w przypadku Dziekanów wszystkich innych wydziałów naszego uniwersytetu.

W imieniu Rady Instytutu Europeistyki

Dr hab. Dariusz Niedźwiedzki, prof. UJ