Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Ogłoszenia

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

RELACJA: Dnia 30 maja 2014 roku w Instytucie Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyło się ogólnopolskie seminarium naukowe pt. „Eurosceptycyzm w Polsce i w Europie".

Wydarzenie otworzył Dyrektor Instytutu Europeistyki dr hab. Dariusz Niedźwiedzki. W imieniu Rektora UJ gości powitał prof. dr hab. Zdzisław Mach, Pełnomocnik Rektora UJ ds. współpracy międzynarodowej, który wygłosił również słowo wstępne.

Program merytoryczny seminarium rozpoczęło wystąpienie mgr Nataszy Styczyńskiej (Uniwersytet Jagielloński) oraz dr Przemysława Biskupa (Uniwersytet Warszawski) podsumowujące wyniki przeprowadzonych 29 maja warsztatów pt. „Euroscepticism in the CEE 10 years after the "big bang" enlargement" organizowanych  przy współpracy z UACES (University Association for Contemporary European Studies). Podczas warsztatów zastanawiano się czy istnieją pewne wspólne cechy dla eurosceptycyzmu w Europie post-komunistycznej oraz na czym opierają się argumenty krytyków I przeciwników integracji europejskiej.

Filip Skawiński z Przedstawicielstwa komisji Europejskiej w Polsce podjął się próby spojrzenia na członkostwo Polski w UE z innej perspektywy, odpowiadając na pytanie „Co Polska dała Unii Europejskiej?", to ciekawa perspektywa, szczególnie w toku obecnych podsumowań dekady obecności Polski w strukturach UE i częstych analiz na temat tego co Polska zyskała dzięki akcesji do Unii Europejskiej.

Pierwsza sesja zawierała referat dr hab.prof. nadzw. UO Krzysztofa Zuby  (Uniwersytet Opolski) i poświęcona była polskiemueurosceptycyzmowi w kontekście dylematów teoretycznych i porównawczych. Referat i dyskusja jaką wywołał była próbą odpowiedzi na pytanie o definicję i klasyfikację postaw wobec Unii Europejskiej i dalszej integracji. Z kolei dr Anna Pacześniak (Uniwersytet Wrocławski) mówiła o swoich badaniach nad uwarunkowaniamieurosceptyzymu polskich partii politycznych i zmianami stosunku polskich elit politycznych względem UE. Ostatnim wystąpieniem pierwszej sesji był referat dr Przemysława Biskupa (Uniwersytet Warszawski) pt. „W jakim stopniu wybory europejskie pozostają wyborami drugiego rzędu?: Kampania do Parlamentu Europejskiego w 2014 r. w Polsce i Wielkiej Brytanii w perspektywie porównawczej".

Po przerwie na lunch i dyskusję w kuluarach odbyła się druga sesja zawierająca dwa referaty.  O badaniach nad postawami społeczności lokalnych wobec integracji i innych kwestii europejskich mówił mgr Maciej Stępka (UJ) w wystąpieniu pt. „Rekonstrukcja eurosceptycyzmu w perspektywie polski lokalnej". Z kolei drugi referat wygłoszony przez Nataszę Styczyńska (UJ) nosił tytuł „Radykalna populistyczna prawica i jej wrogowie – eurosceptycyzm w wybranych państwach Europy Środkowej i Wschodniej w świetle kampanii do PE 2014". Dotyczył on kwestii obecności wątków eurosceptycznych w programach partii radykalnie prawicowych na przykładzie Polski, Bułgarii i Węgier.

Podsumowaniem seminarium była około godzinna dyskusja na temat możliwych scenariuszy rozwoju postaw wrogich i krytycznych wobec integracji europejskiej. Seminarium zostało oficjalnie zakończone krótkim posumowaniem obrad, którego dokonał Dyrektor Instytutu Europeistyki dr hab. Dariusz Niedźwiedzki.                            

 

 

Data opublikowania: 04.06.2014
Osoba publikująca: Kinga Gajda