Training for EPSO competitions

You want to enhance your chances when participating in EPSO competitions ? Then, this is for you ! We offer training sessions on the web (webinars) for colleagues based anywhere in the world.
więcej o Training for EPSO competitions

Studenci w redakcji New Eastern Europe

Studenci uczęszczający na warsztaty z pisania dr Kingi Anny Gajdy odwiedzili redakcję kwartalnika New Eastern Europe.
więcej o Studenci w redakcji New Eastern Europe

Propozycja stażu

więcej o Propozycja stażu

Zakończenie roku uniwersyteckiej klasy kompetencji międzykulturowej

Tradycyjnie już uniwersytecka trzecia klasa kompetencji międzykulturowej prowadzona przez dr Kingę Annę Gajdę spotkała się w Collegium Maius, aby zakończyć swoją dwuletnią współpracę z Instytutem Europeistyki.
więcej o Zakończenie roku uniwersyteckiej klasy kompetencji międzykulturowej

International Research Conference on Education about the Holocaust

On behalf of the IHRA's Steering Committee on Education Research and the University of Teacher Education in Lucerne, Switzerland, it is our pleasure to invite you to the concluding conference of the IHRA Education Research Project.
więcej o International Research Conference on Education about the Holocaust