Współpraca Instytutu Studiów Europejskich UJ z Muzeum Berlin-Karlshorst

Prof. Krzysztof Koźbiał, dyrektor naszego Instytutu, oraz dr Mirosław Natanek spotkali się wczoraj w Berlinie z przedstawicielami Muzeum Berlin-Karlshorst - dr Jörgiem Morré, dyrektorem muzeum, oraz Christophem Meißnerem, aby porozmawiać o dalszej współpracy.
Planowane projekty dotyczą m.in. tematyki dziedzictwa II wojny światowej i jej przedstawiania z różnych punktów widzenia.

Na grudzień 2024 r. zaplanowana jest też wspólna konferencja poświęcona dziedzictwu przełomu lat 80. i 90. minionego stulecia.

Muzeum znajduje się w budynku dawnego kasyna oficerskiego Wehrmachtu, gdzie w maju 1945 r. podpisano akt kapitulacji III Rzeszy. Poświęcone jest stosunkom niemiecko-radzieckim, a przede wszystkim wojnie niemiecko-radzieckiej z lat 1941–1945. Bardzo ciekawa ekspozycja dostępna jest częściowo online pod adresem: https://www.museum-karlshorst.de/en.

Na zdjęciu od lewej: Christoph Meißner z Muzeum Berlin-Karlshorst, dr Mirosław Natanek, dr Jörg Morré, dyrektor Muzeum Berlin-Karlshorst oraz prof. UJ dr hab. Krzysztof Koźbiał, dyrektor Instytutu Studiów Europejskich UJ.

Przedstawiciele ISE UJ oraz Muzeum Berlin-Karlshorst

Muzeum Berlin-Karlshorst - czołg