Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Relacja z seminarium naukowego "Modelowanie roli swobody przemieszczania się pracowników w kształtowaniu wzorców migracji w UE+ na przykładzie Polski"

Relacja z seminarium naukowego "Modelowanie roli swobody przemieszczania się pracowników w kształtowaniu wzorców migracji w UE+ na przykładzie Polski"

Naszym gościem w Instytucie Studiów Europejskich UJ był wczoraj dr Maciej Dańko z Instytutu Badań Demograficznych Maxa Plancka w Rostocku, który przedstawił wykład na temat wzorców przepływów migracyjnych w krajach UE i danych dotyczących migrantów.

Dr Dańko zaprezentował wyniki opracowanego hierarchicznego modelu bayesowskiego do oszacowania przepływów migracyjnych pomiędzy 31 krajami europejskimi w latach 2002-2021, ktory rozszerza wczesniejsze modele i zakres danych. Wyniki modelu są częścią Human Migration Database (HMigD), wspieranej przez aplikację Shiny.

Analizy zawarte w prezentacji prowadzą jednocześnie do niezbyt optymistycznych wniosków, że oficjalne dane dotyczące migracji w krajach wewnątrzunijnych są niekompletne, niedoszacowane lub przeszacowane, a także niekompatybilne. Konieczne jest dążenie nie tylko do ich większej precyzji i spójności, ale także szerszego upublicznienia. 

Wykład sprowokował wiele pytań i żywą dyskusję na temat jakości danych, jakimi posługujemy się m.in. w badaniach naukowych.

Dr Maciej J. Dańko jest demografem zatrudnionym w Laboratory of Migration and Mobility w Instytucie Badań Demograficznych Maxa Plancka w Rostocku. Jego praca koncentruje się na statystycznym modelowaniu procesów demograficznych, ze szczególnym uwzględnieniem migracji ludności. Jest liderem projektu syntetycznej bazy danych migracyjnych (Human Migration Database, HMigD), który opiera się na dostępnych danych, ale uwzględnia różnice w definicji migracji oraz jakości danych pomiędzy krajami przy użyciu modelowania bayesowskiego. Publikował między innymi w czasopismach takich jak PNAS, Experimental Gerontology, Social Science & Medicine oraz PLOS Global Public Health.

Zobacz galerię zdjęć