Dla studentów

09.06.2014
Main topic of the workshop was to discuss the question of whether, after ten years of integration of the new member states in the European Union, one can still recognise a specific character of Central Eastern European euroscepticism as something significantly different from that found in Western Europe, or whether the East-West boundary is no longer meaningful and has been replaced by other divisions that can be observed in the EU. What factors (political, social, economic, cultural) are responsible for the development of euroscepticism in CEE and how do they compare with similar factors which are to be found in the pre-enlargement EU-15?
więcej o RELACJA: Workshop: Euroscepticism in the CEE 10 years after the "big bang" enlargement 29.05.2014

04.06.2014
więcej o Festiwal Nauki

04.06.2014
Wydarzenie otworzył Dyrektor Instytutu Europeistyki dr hab. Dariusz Niedźwiedzki. W imieniu Rektora UJ gości powitał prof. dr hab. Zdzisław Mach, Pełnomocnik Rektora UJ ds. współpracy międzynarodowej, który wygłosił również słowo wstępne. Program merytoryczny seminarium rozpoczęło wystąpienie mgr Nataszy Styczyńskiej (Uniwersytet Jagielloński) oraz dr Przemysława Biskupa (Uniwersytet Warszawski) podsumowujące wyniki przeprowadzonych 29 maja warsztatów pt. „Euroscepticism in the CEE 10 years after the "big bang" enlargement" organizowanych przy współpracy z UACES (University Association for Contemporary European Studies). Podczas warsztatów zastanawiano się czy istnieją pewne wspólne cechy dla eurosceptycyzmu w Europie post-komunistycznej oraz na czym opierają się argumenty krytyków I przeciwników integracji europejskiej.
więcej o RELACJA: Dnia 30 maja 2014 roku w Instytucie Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyło się ogólnopolskie seminarium naukowe pt. „Eurosceptycyzm w Polsce i w Europie".

Interdyscyplinarne Seminarium Europeistyczne

27.05.2014
Serdecznie zapraszamy na Interdyscyplinarne Seminarium Europeistyczne poświęcone problematyce polityk imigracyjnych wybranych państw. Bohaterem spotkania i prelegentem będzie gość Instytutu - dr Mahama Tawat (absolwent uniwersytetu w Otago w Nowej Zelandii, uniwersytetów w Sztokholmie, Malmö i Dalarna, ekspert z zakresu publicznej polityki porównawczej). W swoim wystąpieniu dr Tawat przedstawi wyniki badań polityki imigracyjnej i integracyjnej, porównując model skandynawski z modelem australijsko-nowozelandzkim.
więcej o Interdyscyplinarne Seminarium Europeistyczne

Polska lokalna wobec integracji europejskiej.Dekada doświadczeń

27.05.2014
Serdecznie zapraszamy na konferencję naukową "Polska lokalna wobec integracji europejskiej. Dekada doświadczeń", będąca podsumowaniem projektu badawczego realizowanego przez pracowników IE UJ.
więcej o Polska lokalna wobec integracji europejskiej.Dekada doświadczeń