konferencje

Seminarium 'New Narratives for a Damaged Planet: Humanities and Social Sciences Perspectives on the Climate Crisis’ - relacja z wydarzenia

Seminarium 'New Narratives for a Damaged Planet:  Humanities and Social Sciences Perspectives on the Climate Crisis’ - relacja z wydarzenia

16 i 17 listopada na Uniwersytecie Jagiellońskim odbyło się seminarium Coimbra Group Social Sciences and Humanities Working Group zatytułowane ‘New Narratives for a Damaged Planet: Humanities and Social Sciences Perspectives on the Climate Crisis’.

Seminarium składało się z 3 przewodnich wykładów: Anna Nacher (Uniwersytet Jagielloński) zaprezentowała sztukę nowych mediów w czasach załamania klimatycznego, Werner Scholtz (University of Southampton) omówił wyzwania związane ze zmianami klimatu z perspektywy międzynarodowego prawa ochrony środowiska, a María Carmen Velayos Castelo (University of Salamanca) opowiedziała o obecnych problemach i propozycjach związanych ze sprawiedliwością klimatyczną.

Oprócz wykładów przewodnich dyskusja obejmowała dwie sesje. Pierwsza koncentrowała się na perspektywach z obszaru sztuki, studiów kulturowych i antropologii: Katarzyna Wodniak z Trinity College Dublin opowiadała o kooperatywach 2.0, Svetlana Baranova (Uniwersytet Jagielloński) o sztuce jako narzędziu podnoszącym świadomość zmian klimatu, a Michał Pałasz i Jakub Wydra (Uniwersytet Jagielloński) o pluriwersalnym postwzrostowym podejściu do wielokryzysu.
Druga sesja poświęcona była politycznemu i socjologicznemu podejściu: Nikola Petrović (Institute for Social Research in Zagreb) mówił o zielonej ekonomii i pluralizacji światopoglądów, a Núria Prat Bau and Belen Parra Ramajo (Universitat de Barcelona) omówiły pracę społeczną i niesprawiedliwość środowiskową.

Seminarium, któremu towarzyszyło spotkanie WG SSH, zostało zorganizowane przez dr Nataszę Styczyńską, wiceprzewodniczacą WG, we współpracy z Instytutem Studiów Europejskich UJ i Biurem Prorektora ds. Współpracy Międzynarodowej.
Program seminarium