Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Ogłoszenia

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Konferencja "Młoda polska emigracja w UE jako przedmiot badań psychologicznych, socjologicznych i kulturowych" - call for papers


Młoda polska emigracja w UE

jako przedmiot badań psychologicznych, socjologicznych i kulturowych

Konferencja w Krakowie, w dniach 23-24 września 2013 roku

 

CALL FOR PAPERS

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w naukowej konferencji  "Młoda polska emigracja w UE jako przedmiot badań psychologicznych, socjologicznych i kulturowych". Konferencja jest elementem programu „EUROEMIGRANCI.PL", realizowanego przez Polską Akademię Umiejętności w Krakowie oraz Polski Uniwersytet na Obczyźnie w Londynie. Zadaniem projektu jest przedstawienie oraz przedyskutowanie stanu badań i wiedzy na temat aktualnej sytuacji  polskich skupisk w krajach Unii Europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem Wielkiej Brytanii.

Wyniki obrad będą wspomagać różnorodną działalność pomocową organizacji i instytucji działających na rzecz młodej emigracji. Dlatego jesteśmy szczególnie zainteresowani najnowszymi badaniami na temat polskich strumieni migracyjnych oraz społeczności imigracyjnych w głównych europejskich krajach osiedlenia po 2004 roku.

Zapraszamy badaczy krajowych oraz związanych z zagranicznymi instytucjami naukowymi. Głównym językiem obrad będzie język polski, ale zapraszamy także do zgłaszania referatów z języku angielskim. Obrady toczyć się będą w trzech blokach psychologicznym, socjologicznym oraz kulturowym. W zgłoszeniu proszę wskazać blok, w którym referat zostanie przedstawiony.

 

Blok psychologiczny

W rozwijających się prężnie studiach migracyjnych niejako na poboczu znajdują się prace psychologiczne. Planowany blok obrad z zakresu psychologii służy przybliżeniu tej perspektywy badawczej. Zapraszamy do zgłaszania tematów z zakresu psychologii międzykulturowej, w tym edukacji międzykulturowej oraz komunikowania międzykulturowego; interwencji psychoterapeutycznych w stosunku do osób  przebywających i /lub powracających z migracji, coachingu jako formy wsparcia  osób w procesie zmiany kulturowej. Tematy, które  znajdą się w centrum uwagi w tej części obrad dotyczą również języka i migracji, w tym zagadnień dwujęzyczności i dwukulturowości (w perspektywie psychologicznej); psychologicznej sytuacji  Dzieci Trzeciej Kultury; szoku kulturowego wyjazdowego i powrotnego; kryzysu migracyjnego i jego faz. Obok trudnych doświadczeń migracyjnych zwracamy uwagę na to, jak migranci radzą sobie w sytuacji sukcesu oraz czy, a jeśli tak to w jaki sposób sukces w obcym kraju zmienia ich osobowość. Na pograniczu bloku kulturowego i psychologicznego znajdują się kwestie przeobrażeń tożsamości, stanowiące jedno z głównych zagadnień poruszanych podczas całej konferencji.

 

Blok socjologiczno-antropologiczny

Problematyka migracji zajmuje ważne miejsce w rozważaniach socjologicznych ze względu na znaczenie zmian społecznych, które są efektem ale i źródłem masowych przemieszczeń ludności. Migracje przyczyniają się do tworzenia nowych zależności i powiązań na poziomie państwowym i regionalnym, wywołują przeobrażenia struktur społecznych, mają wpływ na relacje międzygrupowe i między jednostkami. Pojawianie się nowych form i strategii migracyjnych powoduje potrzebę ciągłego prowadzenia badań i poszukiwania wyjaśnień. W tym bloku obrad  skoncentrujemy się na konsekwencjach mobilności przestrzennej w perspektywie mikro- i makrospołecznej. Zagadnienia szczegółowe, które chcielibyśmy poruszyć dotyczą:

·        Roli migracji jako czynnika modernizacji

·        Zmiany społecznego usytuowania migranta – awans czy degradacja i marginalizacja społeczna

·        Kryzysu/przekształceń więzi społecznych

·        Wpływu migracji na pojawienie się nowych stylów i form życia

 

Kultura i jej przeobrażenia w warunkach migracji  

Przebieg procesu migracyjnego jest uwarunkowany kulturowo. W jego trakcie migranci nosiciele kultury grupy pochodzenia spotykają się z odmienną kulturowo społecznością przyjmującą. Następstwem tego są zjawiska przenikania kultur, ich synkretyzmu, transkulturalizmu czy dwukulturowości. Organizatorów tego panelu interesuje kultura zarówno w wymiarze ideacyjnym, jak i substancjalnym. W tym pierwszym oczekujemy referatów dotyczących trzech zagadnień szczegółowych:

·        zjawisk transgraniczności  budowanych na styku kultur migrantów, społeczności przyjmującej i innych grup imigracyjnych,

·        kierunków rekonstrukcji tożsamości polskich migrantów stanowiących następstwo doświadczeń wędrówkowych,

·        przekształceń stereotypów, stygmatów i etykiet konstruowanych wśród migrantów, społeczności przyjmującej i pochodzenia.

W odniesieniu do kultury rozumianej w sposób substancjalny, jako efektu twórczości artystycznej oczekujemy referatów poruszających następujące zagadnienia:

·        stanu i dróg rozwoju twórczości polskich artystów-migrantów,

·        wpływu procesu migracyjnego na tematykę twórczości artystycznej. 

 

 

Organizatorzy nie przewidują opłaty konferencyjnej.

Referaty które uzyskają pozytywną recenzję wydawniczą zostaną opublikowane

przez Wydawnictwo Polskiej Akademii Umiejętności.

Podróż oraz pobyt w Krakowie na koszt uczestników.

 

Prosimy o wypełnienie załączonego formularza i wysłanie go drogą elektroniczną

do 15 czerwca 2013 roku na adres: konferencja@euroemigranci.pl

Lista przyjętych referatów zostanie ogłoszona 5 lipca 2013 roku.

 

Konferencja odbędzie się w dniach 23-24 września 2013 r.

w siedzibie Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie, ul. Sławkowska 17.

 

Wszelkie pytania proszę kierować na adres:  konferencja@euroemigranci.pl

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej: www.euroemigranci.pl

 

Przewodnicząca
Komitetu Organizacyjnego

 

Formularz zgloszeniowy

Data opublikowania: 21.05.2013
Osoba publikująca: Katarzyna Damek