Dla studentów

<span lang="en">The Heritage of Central and Eastern Europe</span>, red.  Kinga Anna Gajda, Peter Lang, Berlin 2023
en publikacje publikacje 2023

19.11.2023
​The monograph explores the heritage of Central and Eastern Europe, which is particularly important nowadays in the era of globalization, on the one hand, and nationalism, on the other, and the war on the third hand. It can indicate ways to "face" the challenges Europe is currently facing.
więcej o The Heritage of Central and Eastern Europe, red. Kinga Anna Gajda, Peter Lang, Berlin 2023
<span lang="en">Faces of Populism in Central and South-Eastern Europe</span>, red. Haris Dajč, Natasza Styczyńska, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2023
en publikacje publikacje 2023

27.11.2023
Populism is one of the most frequently used terms in contemporary political debates and the media. This elusive and difficult-to-measure phenomenon became also highly politicised both in Europe and around the world.
więcej o Faces of Populism in Central and South-Eastern Europe, red. Haris Dajč, Natasza Styczyńska, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2023
Noc poezji w Instytucie Studiów Europejskich

12.10.2023
6 października Instytutem Studiów Europejskich zawładnęła poezja. Czytane były wiersze wybitnej ukraińskiej poetki, Marianny Kijanowskiej.
więcej o Noc poezji w Instytucie Studiów Europejskich
Jesienna edycja Targów Pracy

11.10.2023
Zapraszamy do udziału w jesiennej edycji Targów Pracy organizowanych przez Biuro Karier Uniwersytetu Jagiellońskiego!  Wydarzenie odbędzie się w dniach 23-27 października 2023 w odświeżonej formule on-line, która umożliwi uczestnikom i uczestniczkom szybki i wygodny dostęp do zaplanowanych spotkań – wystarczy dowolne urządzenie z dostępem do Internetu.
więcej o Jesienna edycja Targów Pracy
konferencja

21.09.2023
więcej o IV Ogólnopolski Kongres Europeistyki - Jaka Europa? Napięcia integracji europejskiej w dobie kryzysów