Relacja z seminarium "30 lat funkcjonowania Republiki Słowackiej w przestrzeni międzynarodowej"

20 grudnia w Instytucie Studiów Europejskich UJ odbyło się seminarium naukowe pt. "30 lat funkcjonowania Republiki Słowackiej w przestrzeni międzynarodowej". Wydarzenie poświęcone było wewnętrznym i zewnętrznym implikacjom funkcjonowania Słowacji jako niepodległego państwa. Spotkaniu towarzyszyła niezwykle ciekawa dyskusja na temat obecnej sytuacji politycznej na Słowacji po niedawnych wyborach parlamentarnych w tym kraju.

O relacjach polsko-słowackich, władzach wyłonionych w wyniku wrześniowych wyborów oraz kontekście krajowym i międzynarodowym opowiadali:
  • dr Łukasz LEWKOWICZ, UMCS, Instytut Europy Środkowej w Lublinie
  • dr Krzysztof STRZAŁKA, Uniwersytet Jagielloński, Ambasador RP w Bratysławie w latach 2018-23
  • dr hab. Krzysztof ŻARNA, prof. UR, Uniwersytet Rzeszowski
W ożywionej dyskusji, którą moderował dr hab. Krzysztof KOŹBIAŁ, prof. UJ, dyrektor Instytutu Studiów Europejskich UJ, został również poruszony temat dezinformacji i deep fake w życiu publicznym oraz kwestia stosunku Słowacji wobec Unii Europejskiej, Ukrainy i Rosji.

W trakcie spotkania ambasador Krzysztof Strzałka zaprezentował publikację „Polska-Słowacja. W 30. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych”, wydaną przez Ambasadę RP w Bratysławie.

Organizatorem wydarzenia był Zakład Studiów nad Europą Środkową w ISE UJ.