Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Piotr Drobniakdr Piotr Drobniak

Absolwent filologii polskiej (doktoryzował się w zakresie wiedzy o literaturze na Uniwersytecie Wrocławskim w 1999 r.) oraz Krajowej Szkoły Administracji Publicznej,  urzędnik służby cywilnej, dyplomata.

dr Piotr Drobniak - absolwent filologii polskiej (doktoryzował się w zakresie wiedzy o literaturze na Uniwersytecie Wrocławskim w 1999 r.) oraz Krajowej Szkoły Administracji Publicznej,  urzędnik służby cywilnej, dyplomata. W latach 1998-2000 zatrudniony w Ministerstwie Edukacji Narodowej (m.in. jako dyrektor Biura Informacji i Promocji), a od 2000 r. w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej, gdzie w latach 2003-2005 był szefem Centrum Informacji Europejskiej. Od 2005 r. związany z MSZ, gdzie służbę dyplomatyczną rozpoczął jako I sekretarz ds. polityczno – prasowych w Ambasadzie RP w Tel Awiwie. W latach 2010-2014 dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze, pracował także w Ambasadach RP w Wilnie i Bratysławie. Obecnie radca – minister w Departamencie Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej MSZ.

pdf

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Beata Pękala

Beata Pękala

Absolwentka socjologii w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz podyplomowych studiów z zakresu ewaluacji programów rozwoju społeczno-gospodarczego w Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych (EUROREG) na Uniwersytecie Warszawskim.

 

Beata Pękala - absolwentka socjologii w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz podyplomowych studiów z zakresu ewaluacji programów rozwoju społeczno-gospodarczego w Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych (EUROREG) na Uniwersytecie Warszawskim. Studiowała także na Universita degli Studi di Urbino Carlo Bo w Urbino (Włochy). Od 2010 r. pracuje w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, obecnie w Departamencie Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej, gdzie zajmuje się współpracą z działającą w ponad 90 krajach na całym świecie siecią instytutów kultury Unii Europejskiej EUNIC (European Union National Institutes for Culture) odpowiedzialną za kształtowanie międzynarodowych relacji kulturalnych.

pdf

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Agnieszka SkieterskaAgnieszka Skieterska

Dziennikarka, reporterka, ekspertka w dziedzinie komunikacji, dyplomatka i urzędniczka.
Od 2011 roku związana z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP. W latach 2011-2015 odpowiadała za komunikację internetową i dyplomację cyfrową resortu oraz ponad 160 polskich placówek zagranicznych na całym świecie. 

Agnieszka Skieterska - dziennikarka, reporterka, ekspertka w dziedzinie komunikacji, dyplomatka i urzędniczka.

Od 2011 roku związana z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP. W latach 2011-2015 odpowiadała za komunikację internetową i dyplomację cyfrową resortu oraz ponad 160 polskich placówek zagranicznych na całym świecie. Działania kierowanego przez nią wówczas Wydziału Komunikacji Internetowej MSZ RP były dostrzegane i nagradzane w kraju oraz za granicą (m.in. najwyższe w historii polskiej dyplomacji III miejsce MSZ RP w globalnym rankingu Twiplomacy 2013 w kat. najlepiej połączonych na Twitterze, nagroda Mobile Trends Awards 2014 dla strony Polska.pl, przygotowanie pierwszej wystawy MSZ w Google Cultural Institute). 

W latach 2015-2020 kierowała Instytutem Polskim w Bukareszcie. Była też szefową rumuńskiego klastra European Union National Institutes for Culture (EUNIC). Po powrocie do kraju pracuje w Departamencie Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej MSZ, gdzie zajmuje się strategiami i analizami.

Przed rozpoczęciem służby w dyplomacji przez ponad dekadę była dziennikarką i reporterką polskich mediów, w tym m.in. Rzeczpospolitej, Gazety Wyborczej i Polskiego Radia. W pracy dziennikarskiej zajmowała się stosunkami międzynarodowymi, w tym przede wszystkim Bałkanami, a także Rumunią, Bułgarią, Czechami i Słowacją. Towarzyszyła w zagranicznych wizytach oficjalnych najwyższym władzom RP, relacjonowała spotkania różnych instytucji Unii Europejskiej i szczyty NATO.

Jest autorką kilkuset publikacji w mediach polskich i zagranicznych, artykułów naukowych poświęconych Bałkanom, a także przedmowy do pierwszej polskiej książki o dyplomacji cyfrowej pt. „Dyplomacja cyfrowa jako instrument polityki zagranicznej państwa XXI wieku” pod redakcją Marcina Kosienkowskiego i Beaty Piskorskiej (Wydawnictwo KUL, 2014), która jest już w wolnym dostępie: https://www.academia.edu/10107974/Dyplomacja_cyfrowa_jako_instrument_polityki_zagranicznej_pa%C5%84stwa_XXI_wieku).

Dla organizacji medialnych i pozarządowych tworzyła strategie cyfrowe, komunikacyjne i złożone projekty w tych obszarach. Prowadziła wiele szkoleń z zakresu komunikacji internetowej i mediów społecznościowych, w tym także dla kilkuset urzędników i dyplomatów.

Absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, studiowała również w Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

W wolnych chwilach pasjonatka Karpat i przewodniczka górska. W szufladzie ma też patent jachtowej sterniczki morskiej. Od czasów studenckich zaangażowana w działalność organizacji pożytku publicznego.

pdf

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Paweł StasikowskiPaweł Stasikowski

Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego w zakresie studiów filologii włoskiej (1994). W służbie zagranicznej RP od 1995 roku. 

Paweł Stasikowski - absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego w zakresie studiów filologii włoskiej (1994). W służbie zagranicznej RP od 1995 roku. Pełnił funkcje, między innymi, konsula w Konsulacie Generalnym RP w Mediolanie w latach 1996-2001, zastępcy dyrektora Protokołu Dyplomatycznego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w latach 2010-2012 i 2018-2020 oraz dyrektora Instytutu Polskiego w Rzymie (2012-2016). Był szefem protokołu prezydencji odpowiedzialnym za całokształt spraw protokolarnych związanych ze sprawowaniem przez Polskę przewodnictwa w Radzie UE w 2011 roku i przewodniczącym rzymskiego oddziału EUNIC w latach 2014-2015. Od sierpnia 2021 w randze radcy-ministra pełni funkcję zastępcy Ambasadora RP w Królestwie Belgii.

pdf

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Marek SzczepanowskiMarek Szczepanowski

Dyrektor Departamentu Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej MSZ, absolwent Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim oraz Krajowej Szkoły Administracji Publicznej, w służbie zagranicznej od 2001 r.

 

Marek Szczepanowski - Dyrektor Departamentu Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej MSZ, absolwent Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim oraz Krajowej Szkoły Administracji Publicznej, w służbie zagranicznej od 2001 r.

Pracę w administracji rozpoczynał w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej, aby na kilka lat trafić do sektora prywatnego, gdzie zdobywał doświadczenie z zakresu marketingu i promocji w międzynarodowym koncernie spożywczym. W latach 2001-2005 zatrudniony w nowo powstałym Departamencie Promocji MSZ, w którym odpowiadał za promocję członkostwa Polski w Unii Europejskiej. W kolejnych latach radca w Wydziale Politycznym Ambasady RP w Rzymie, potem dyrektor Biura Archiwum i Zarządzania Informacją w MSZ, odpowiedzialny m.in. za opracowanie i wdrożenie nowoczesnej identyfikacji wizualnej resortu. W latach 2013-2018 zastępca dyrektora Instytutu Polskiego w Rzymie.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Joanna WajdaJoanna Wajda

Wieloletnia dziennikarka telewizyjna, korespondentka w Brukseli, rzecznik prasowa MSZ, ekspertka ds. komunikacji i PR, obecnie naczelniczka w Departamencie Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej.

Joanna Wajda - wieloletnia dziennikarka telewizyjna, korespondentka w Brukseli, rzecznik prasowa MSZ, ekspertka ds. komunikacji i PR, obecnie naczelniczka w Departamencie Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej.

W MSZ pracuje od 2015 roku, kiedy została koordynatorką ds. mediów Szczytu NATO w Warszawie (2015- 2016). Odpowiadała ze strony polskiego zespołu zadaniowego we współpracy z Kwaterą Główną NATO w Brukseli za przygotowania  i obsługę Szczytu pod kątem współpracy z dziennikarzami z całego świata. Szczyt relacjonowało z Warszawy ponad 1500 akredytowanych dziennikarzy.

W latach 2016-2017 rzecznik prasowa MSZ. Odpowiadała za bieżącą komunikację Ministerstwa, a także wyznaczanie strategii działań komunikacyjnych i wizerunkowych

Wcześniej przez ponad 15 lat związana z TVP. Była m.in. korespondentką Telewizji Polskiej w Brukseli w latach 2009-2014. W tym czasie relacjonowała najważniejsze wydarzenia w Unii Europejskiej (szczyty Rady Europejskiej, wybory do Parlamentu Europejskiego, przewodnictwo RP w Radzie Unii Europejskiej), a także w NATO oraz w Wielkiej Brytanii i Holandii.

Wieloletnia dziennikarka „Wiadomości” TVP (2000-2009), specjalizowała się w tematyce politycznej i międzynarodowej, relacjonowała wydarzenia w Parlamencie RP, obsługiwała wizyty zagraniczne premierów i prezydentów RP.  Relacjonowała także wybory w USA ze sztabu Baracka Obamy (2008) i zaprzysiężenie prezydenta USA (2009).

Stypendystka Departamentu Stanu USA – International Leadership Program w 2005 r. Ponadto uczestniczyła w wielu szkoleniach, wizytach studyjnych, warsztatach. Prowadzi szkolenia i aktywnie uczestniczy w licznych konferencjach, seminariach w kraju i zagranicą w obszarze public relations, media relations, dyplomacji publicznej i kulturalnej oraz komunikacji.

Jest absolwentką Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim.

pdf